80 rokov života Základnej školy Jána Švermu

80

5. júna 2015 v piatok sa uskutočnila Akadémia pri príležitosti osláv 80. výročia vzniku školy. V dvoch vystúpeniach sa prezentovalo takmer 200 účinkujúcich z radov nielen mladších žiakov, ale aj starších. Doobeda sa uskutočnilo vystúpenie pre spolužiakov a učiteľov, poobede pre vzácnych hostí, pre rodičov, starých rodičov, ale aj pre bývalých učiteľov a mnoho ďalších.

Po úvodnom príhovore riaditeľa školy nasledoval program, v ktorom sa citlivo prepojili jednotlivé obdobia školy, pričom sa nezabudlo na žiaden dôležitý medzník, ktorým škola prešla. Nechýbali vojaci, pionieri a lampiónový sprievod, Jurij Gagarin i rockenroll, Matelko, spievala sa Kaťuša, cvičila spartakiáda… V hľadisku i na javisku vládla fantastická a nenútená atmosféra. Žiaci, rodičia i hostia tlieskali, ústa si pospevovali známe, ale zabudnuté melódie, nohy podupkávali v rytme melódií a tancov od roku 1935 až po súčasnosť. Na obidvoch predstaveniach vládol veselý smiech a dobrá nálada.

Ako pripomenúť 80. rokov našej Švermovky? Na svojich pleciach sme mali scenár a réžiu. Už v novembri sme začali usilovne lúskať školské kroniky a myšlienka prepojenia sa zrazu v januári zjavila akoby sama. Február sa niesol v duchu príprav samotného scenára, rozdelenia úloh, obsadenia postáv a v marci sme plným prúdom začali nacvičovať. Páčilo sa nám, že bol zo strany žiakov obrovský záujem aj  o najmenšiu úlohu. Počas nácvikov sme sa veľa nasmiali, pretože naše deti to brali ako hru, bavili sa pri tom,  ale zabávali i ostatných.

Najväčšie ocenenie prišlo z pera redaktorky: „ …márne by ste hľadali nervózne učiteľky hromžiace na svoje deti alebo strémovaných účinkujúcich drobcov. Nič také tu nebolo… na chvíľu mi prišlo ľúto, že som nikdy nebola súčasťou tejto veľkej a múdrej švermováckej rodiny, ktorá nezabúda, že dnešok sa dá stavať len vďaka včerajšku a je dobré si to občas pripomenúť…“

Naše poďakovanie patrí všetkým Vám, deťom, ktoré ste sa podieľali na našej a vašej akadémii, ale aj ostatným kolegom patrí naša vďaka za prípravu tancov, spevov, kulís a kostýmov, ako aj za cenné rady a postrehy ostatných….

Mgr. M. Onderišinová a Mgr. A. Dobrovolná

Fotogaléria

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>