Bezpečne na ceste

Inštruktážna prednáška pre žiakov 5.ročníka

 

Zelená, žltá, oranžová…

 

Neónové farby sú v móde.  A to nielen v šatníku, ale aj na cestách. Čím viac kričia do diaľky, tým lepšie. Vidieť a byť videný je hádam najdôležitejším pravidlom. Najmä so stúpajúcimi teplotami a blížiacimi sa letnými prázdninami pribúda na cestách detí, ale aj nehôd. Práve prázdniny sú obdobím, kedy sa stane najviac detských úrazov. Pády na korčuliach, kolobežkách či bicykloch sa v tých lepších prípadoch končia zlomeninami a pár stehmi. Sú však aj oveľa tragickejšie následky.

 

Keďže najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky sú práve deti, v stredu  6. júna prišli žiakov 5. ročníka v rámci Dopravnej výchovy poučiť policajti z Dopravného inšpektorátu v Humennom, ako jazdiť na cestách bezpečne a zodpovedne.

 

Dopravní policajti museli veru čeliť poriadnej paľbe zvedavých otázok. Kto by si nechcel vyskúšať ozajstné blikajúce a húkajúce policajné auto? Nadšení piataci mali možnosť prezrieť si auto i veľkú policajnú motorku, meracie koleso, obliecť si policajnú bundu. Najväčší úspech však malo fúkanie do dregera a použitie pút pri zatýkaní.

 

Spoločne si zopakovali, čo sa naučili na predmete Dopravná výchova. Malí Švermováci dobre vedia, po ktorej strane cesty majú chodiť i jazdiť, že cez cestu prechádzajú na priechode pre chodcov, pri jazde na bicykli musia mať vždy ochrannú prilbu a cyklisti jazdia za sebou, nie vedľa seba. Pri prechode križovatky a priechodu pre chodcov musia vždy najprv zastaviť a dobre sa rozhliadnuť na obe strany. Dobre poznajú aj základné dopravné značky. Reflexné vesty, pásiky, prívesky či smajlíky sú na cestách ich obľúbenými módnymi doplnkami.

 

A teraz huráááááááááááááááááááááá na prázdniny!!! Oddychujte, relaxujte, cestujte, bicyklujte sa, korčuľujte, neustále však majte na pamäti svoju bezpečnosť, aby ste si vychutnali leto plnými dúškami a v septembri sa mohli opäť vrátiť a zasadnúť do školských lavíc oddýchnutí, svieži a hlavne zdraví.

 

Krásne prázdniny!

 

Ďalšie články
Náš Deň Zeme
denzeme
I keď je Deň Zeme oficiálne stanovený na 22.apríla, my-Švermováci sme si tento deň pripomenuli už 17.apríla.
Zber batérií
baterie
V našom každodennom živote sa často dostávame do kontaktu s ťažko rozložiteľným odpadom, ktorým sú aj batérie.
Fotogaléria