BIOLOGICKÁ EXKURZIA

Poznávanie neživej prírody býva pre žiakov obvykle menej zaujímavé ako získavanie vedomostí o rastlinách a živočíchoch. Exkurzia z biológie mala aj napriek tomu pozitívne ohlasy zo strany žiakov. Tohtoroční deviataci a niektorí ôsmaci sa štvrtok, 18.10.2018, oboznámili s výrobou soli v Prešovskom Solivare. Tento objekt je národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá patrí medzi tie najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Počas celej prehliadky žiaci dostali odborný výklad od pani sprievodkyne, ktorá im všetko vysvetlila. Oboznámila ich s jednotlivými objektmi, ako napr. šachta Leopold, četerne (rezervoáre soľanky), huta, varňa, sklad soli, kováčske dielne a klopačka (turňa). Porozprávala im, ako sa u nás v histórii ťažila soľ, spracovávala a využívala. Doplnila ich poznatky z biológie a žiaci pod vedením svojich vyučujúcich pokračovali do opálovej bane Libanka.

Táto slávna opálová baňa sa nachádza na území Slanských vrchov, medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica. Bola známa už od konca 16.storočia a drahý opál, ktorý sa v nej ťažil, si obľúbila i rodina cisára Napoleona. I keď bola ťažba pozastavená, v máji 2012 sa obnovila. Zároveň spoločnosť Opálové bane Libanka s.r.o. sprístupnila banské diela pre turistov,  kam sme sa pozreli i my. Na mieste nás čakal milý sprievodca, ktorý svoje rozprávanie rozšíril o zaujímavé príbehy. Naši Švermováci videli nielen drahý opál, ale mohli si aj vyskúšať prechod baňou v absolútnej tme. Pozdĺž úseku 200 metrov sa v chodbe pridržiavali iba lana a museli veriť svojim zmyslom. Bolo to pre nich poučné i zábavné zároveň. Po absolvovaní prehliadky sa mohli žiaci pokúsiť o nájdenie vlastného opálu. S vervou sa pustili do háld, ktoré sa nachádzali v areáli pred baňou. Vlastnými rukami prehrabávali úlomky hornín a pôdy, len aby našli nejaký ten kúsok. Hľadanie ich tak pohltilo, že mnohí ani nechceli ísť domov. Niektorí si dokonca našli svoj mliečny opál, ktorý si samozrejme vzali so sebou. Všetci odchádzali spokojní a nadšení z vydarenej exkurzie.