Deň ľudovej rozprávky

rozpravkaPri príležitosti výročia narodenia Pavla Dobšinského (1828), známeho zberateľa slovenských rozprávok, poeta, prekladateľa romantických básnikov  a klasikov svetovej literatúry a folkloristu oslavujeme Deň ľudovej rozprávky. 16. marec sa stal neoficiálnym sviatkom rozprávky, ktorý vzišiel z kampane Slovenskej národnej knižnice v roku 2008 pod názvom Slovenskom Dobšinskému, konanej pri príležitosti 180. výročia narodenia tohto obľúbeného spisovateľa, zberateľa. Tento rok si ho už po ôsmykrát pripomíname aj na našej škole.

Súťažné popoludnie pre žiakov 5. – 7. o rozprávkach a s rozprávkami teda mohlo začať. Žiaci boli rozdelení na mladších, piataci a šiestaci a na starších siedmakov. V úvodnom kole si všetci zmerali sily v osemsmerovke, výsledkom ktorej bol zakladateľ nonsensu – Lewis Caroll.  Po nej nasledovali vedomostné úlohy o slovenských ľudových aj  o inonárodných rozprávkach, o slovenských aj inonárodných zberateľoch, o slovenských i inonárodných autoroch rozprávok i slovenských filmových rozprávok. Siedmaci zasa lúštili krížovku, čítali text s porozumením a vyhľadávali správne odpovede v texte.

A kto vyhral? Všetci, lebo všetci súťažiaci sa obohatili o nové vedomosti a ako bonus získali vecné ceny a pamätné listy na tento deň.

 

Fotogaléria

Ďalšie články
Dejiny alebo história
005
„Dejiny alebo história sú v širšom zmysle súhrn všetkých udalostí, dejov a súvislostí v čase a priestore.
Šk. kolo pytagoriády
pyt
Šikovní švermováci si to 12. a 13. decembra 2018 v škole namierili najskôr do školskej jedálne,
Fotogaléria