Divadlo – 39 STUPŇOV

39 STUPŇOV

Slovensko-anglické divadelné predstavenie

TRIDSAŤDEVAŤ stupňov

TRIDSAŤ postáv,

ŠTYRIA herci

a JEDNO tajomstvo, ktoré treba zachrániť!

 

 

     Verili by ste, že štyria herci dokážu zahrať až 30 postáv?  Švermovákov deviatakov  o tom 17. 5.  presvedčilo divadlo  ACTORES  z Rožňavy slovensko-anglickou  verziou  špionážnej  krimikomédie 39 stupňov podľa slávneho filmu Alfréda Hitchcocka.

     Keď sa na javisku najprv objavila zbraň  mieriaca do obecenstva, nebolo nám všetko jedno. No bláznivý maestro Memory usmernil atmosféru deja do komickej roviny. Hlaveň pištole predznamenala  interaktívnu hru s publikom, ktorá pokračovala až do konca.  Predstavenie sa zahrávalo  s našou predstavivosťou, keďže na pomyselné scény bolo využitých minimum rekvizít- kreslo, dvere, okno, posteľ.  Zabavila nás komická hra s dverami, ktoré sa otáčali, čím vytvárali dojem oddelených priestorov, ktoré v skutočnosti na javisku nejestvovali.

     Hlavná postava príbehu, Angličan Richard Hannay, žije svoj nudný život v Londýne, až kým jedného dňa nestretne záhadnú ženu Nemku Anabell a ocitne sa priamo uprostred veľkého zločineckého prípadu.  Na jeho nešťastie sa v jeho byte stane vražda, a tak je Richard  hlavným podozrivým.  Začína hon  na zločinca, behom ktorého sa  snaží nielen ujsť, ale i nájsť a usvedčiť pravých vinníkov.   Zločinom  sme sa však zaťažovať vôbec nemuseli, vytváral len priestor pre komické scény. Rozosmiali nás  spomalené zábery v brzdiacom vlaku, mŕtvolne trhané pohyby zomierajúcej agentky Anabelle Smith, ktoré vyzerali ako vystrihnuté z klasického gagu, alebo scénka s peniazmi, ktoré Hannay vytiahol z mliekarovho plášťa a vzápätí mu ich dal ako odmenu za službu. V príbehu sa 39 schodov objaví v skalnej stene z útesu smerom do prístavu v malom zálive- je to kód pre miesto, odkiaľ nemecký agent odíde s informáciami z Británie.

     Zaujímavosťou hry je, že pôvodný príbeh je upravený pre štyroch hercov. Jedine predstaviteľ Hanneya hrá jednu postavu, herečka predstavuje tri ženy, charakterovo úplne odlišné. Ostatných 26 postáv hrajú dvaja herci, ktoré sa za sekundu dokážu zmeniť z policajtov na gangstrov, či z aristokratov na sedliakov len bleskovou  výmenou čapice na ich hlavách. Detektívne napätie sa tak zmení na kriminálnu komédiu.

     Komické a groteskné scény, naháňačky a útek, skvelá hudba, výborní herci vyvolávali hlasný smiech a udržiavali bláznivú chaotickú atmosféru až do poslednej minúty. Deviataci boli nadšení, spokojní, nešetrili pochvalami. Skonštatovali, že na lepšom predstavení ešte neboli.

     Ďakujeme za príjemne strávené predpoludnie a tešíme sa na ďalšie predstavenie.

 

Fotogaléria

Ďalšie články
Zimné radovánky
001
Zimné obdobie prináša veľa dôvodov na radosť. Jedným z nich sú zasnežené kopce nášho mesta.
NÁŠ LYŽIARSKY VÝCVIK
LV2019_2st
Pravidelne každý rok sa siedmaci tešia na lyžiarsky výcvik. Ani tentokrát to nebolo inak.
Fotogaléria