Dúha je tu zas!

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky aj tento rok vyhlásilo celoslovenskú súťaž výtvarnej a literárnej tvorby detí DÚHA 2018/2019. V Starej Ľubovni sa     3. mája 2019 uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie už XXIII. ročníka tejto prestížnej súťaže.

 

Literárnu časť hodnotil PhDr. Peter Karpinský, PhD., vedúci katedry slovenského jazyka ISMŠ na FF PU v Prešove, ako aj poetka PaedDr. Eva Kollárová. Spoločne zhodnotili, že témy tohtoročnej Dúhy boli koncipované tak, aby oslovili mnohých nádejných literátov, čo sa prirodzene odrazilo aj v obrovskom počte súťažných prác. Tak ako každý rok mala porota aj v tomto ročníku veľmi zložitú úlohu, aby dokázala vytvoriť poradie spomedzi tých najlepších dielok a udeliť ceny. Dôkazom toho, že dobrých prác bolo naozaj veľa, svedčí aj množstvo krásnych ocenení.

 

A švermovácke literárne talenty obhájili svoje kvality aj tento rok. V 3. kategórii (5. – 9. ročník) sme získali dve prvenstvá. V próze krásnu prvú priečku obsadila Bibiana Ficková z 5.C a v poézii si pomyselné zlato domov priniesol Alex Taňkoš zo 6.C. Tretie miesto si svojou tvorbou získala Tamarka Holubová z 8.B a Stelke Turikovej z 8.A pridelili čestné uznanie. Evka Onderišinová, naša najmladšia účastníčka, získala úžasnú mimoriadnu cenu predsedu prešovského samosprávneho kraja.

 

Naša početná posádka absolvovala slávnostný ceremoniál odovzdávania cien samotným primátorom mesta Stará Ľubovňa. Zápisom do miestnej kroniky decká zvečnili svoje úspechy a následnou vernisážou výstavy v galérii ešte pookriali ich umelecké srdiečka. Počasie nám v piatok veľmi neprialo.  Chladný a daždivý čas nám znemožnil návštevu hradu, a tak sme sa na záver našej dúhovej púte troška osladili v známej čokoládovni. Pariaca sa šálka horúcej čokolády  bola sladkou bodkou za naším dúhovým dobrodružstvom.

 

Švermováci sa teda v poetickom svete určite nestratia. Decká, nech vám to tvorí aj naďalej! Srdečne blahoželáme! A záver? Slovami predsedu poroty: „Na záver chcem samozrejme poďakovať všetkým tým, ktorí sa nádejným autorom venujú – učiteľom a rodičom. Bez nich by sme sa v súťaži Dúha nemohli rok čo rok stretávať s novými, zaujímavými básnickými a prozaickými textami.“ A aj my touto cestou chceme poďakovať pani učiteľkám Mgr. A.  Dobrovolnej, Mgr. M. Onderišinovej a Mgr. A. Lacovej za prácu so svojimi talentovanými zverencami.

 

Fotogaléria

Ďalšie články
Švermováci zažili energiu
Pred slávnostným dňom odovzdávania polročného hodnotenia mali naši žiaci jedinečnú možnosť zažiť energiu priamo v priestoroch svojej základnej školy,
Fotogaléria