Exkurzia v CEPT

Dňa 15.10.2018 boli žiaci 7.B a 7.D triedy na exkurzii v Centre edukácie a popularizácie techniky (CEPT) na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity. Po príchode na fakultu boli žiaci krátko poučení o bezpečnosti  a správaní sa v miestnostiach CEPT,  potom sa presunuli do odborných učební, ktoré sú zamerané na poznávanie princípov techniky prostredníctvom bezprostrednej manipulácie s technikou a zážitkovým učením.

V miestnosti A sa žiaci oboznámili s fungovaním interiérových a exteriérových domácich spotrebičov,  ako je napríklad mikrovlnka, fén, elektrická zubná kefka, senzor pohybu a dymu, kosačka, reťazová píla a mnoho ďalších.  V ďalšej časti miestnosti videli, ako pracujú vybrané prvky domácich systémov – voda, kúrenie, klimatizácia.

V druhej miestnosti B si žiaci mohli prakticky vyskúšať rôzne technológie trieskového obrábania technických materiálov –sústruženie, frézovanie, vŕtanie, brúsenie, gravírovnie. Najviac však žiakov zaujala 3D tlačiareň.  Aj preto mnohí z nich odchádzali domov s vlastnoručne vyrobenými prsteňmi na 3D tlačiarni a vygravírovanými menovkami.