Hviezdoslavov Kubín

…hviezdny dátum, hviezdni recitátori, Hviezdoslav…

Umelecká prehliadka tých najlepších recitátorov v poézii a próze sa v ZŠ Jána Švermu uskutočnila 20. februára 2020. V tomto školskom roku sme úspešne odštartovali už 66. ročník najprestížnejšej recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín, ktorá už má v našej škole dlhoročnú tradíciu.

V školskom kole sa v dvoch kategóriách  stretlo 22 súťažiacich, ktorí predviedli svoje nadanie a recitačné schopnosti v prednese poézie i prózy. Náročná príprava trvala síce už niekoľko týždňov, ale radosť z výhry i samotnej súťaže zatienila všetky jej útrapy.

Žiaci opäť milo prekvapili dobrým výberom rôznych textov, umeleckým podaním a nadšením pre slovenskú  aj zahraničnú poéziu i prózu. Plnými dúškami sme si vychutnávali výborné výkony mladých recitátorov v tajomných zákutiach umeleckého slova.

Porota, vyučujúce SJL, kladne hodnotila výber textov a samotný prednes. Práca s umeleckým textom, správna výslovnosť, dôraz, prízvuk, tempo, pauza, ale i kontakt s obecenstvom, postoj, mimika – to všetko zohralo dôležitú úlohu pri záverečnom hodnotení. Víťazov potešili diplomy a hodnotné ceny.

Najžiarivejšími recitátorskými hviezdami na nebi poézie a prózy sa tento rok stali:

Poézia

1. Tamara Holubová – 9. B

2. Zuzana Krídlová – 8. C

Srdečne blahoželáme.

Víťazi jednotlivých kategórií postupujú do okresného kola, ktoré sa bude konať 18. 3. 2020 vo Vihorlatskom múzeu. Želáme im veľa úspechov v reprezentácii našej školy.

Ďakujeme všetkým zúčastneným recitátorom za príjemný kultúrny zážitok. Prajeme im stále nadšenie súťažiť v tejto výnimočnej súťaži a už teraz sa tešíme na nové talenty v umeleckom prednese.