Integrácia 2016

1Projekt INTEGRÁCIA predstavuje schopnosť spájať svet dospelých a detí. Umožňuje vstúpiť do ich krehkého sveta a ukázať cestu k vzájomnej tolerancii a porozumeniu…

 

Krehká bola i vstupenka na tento koncert… Keď však našu školu vybrali spomedzi  desiatky ďalších prihlásených, už nič nestálo v ceste neopakovateľným zážitkom. 20.októbra v skorých ranných hodinách dva plné autobusy opúšťali naše mestečko a skoro deväťdesiat mladých Švermovákov vyrážalo v ústrety novým skúsenostiam. Aréna Poprad praskala vo švíkoch, no organizátori to však mali fantasticky zvládnuté. Burácajúci potlesk a príjemná atmosféra sa niesli celým koncertom. Na vlastné oči sme mohli vidieť známe tváre z obrazovky – Kulyho z Desmodu, Ilonu Csákovú, kapelu Gipsy Čáve, rapera Vladisa spolu so Celeste Buckingham či samotného Ega a jeho nezabudnuteľný hit „Žijeme len raz“… Vystúpili aj známi športovci – Michal Martikán, bratranci Škantárovci, Štefan Svitko, mnohí futbalisti i basketbalisti – všetky tieto osobnosti neupierali pozornosť na seba, ale práve naopak. Každý z nich obdaroval či povzbudzoval deti s ťažkým životným osudom. Naše víťazné paralympioničky nám prezradili, čím sa odlišuje ich medaila od tej bežnej… a odkázali všetkým, že nikdy v živote sa netreba vzdávať, treba bojovať a milovať život. Na pódiu sa vystriedalo množstvo detí – zdravých i s ťažkým životným osudom – ale všetky mali jedno spoločné. Boli skutočne šťastné. Šťastné z toho, že mohli ukázať, čo dokážu a čo so svojím hendikepom zvládnu. Boli úžasné. A publikum? To povzbudzovalo, tlieskalo, tancovalo… burácalo!!! Tiekli slzy šťastia i dojatia.

V neďalekom Maxe ešte nasledovala autogramiáda týchto známych osobností a naše decká si mohli „ukradnúť“ aj nejaké to spoločné foto. Čo viac si priať?! Deň strávený vo výnimočnom duchu ešte dlho rezonoval nielen v mysliach žiakov, ale aj našich učiteľov.

 

A čo na INTEGRÁCIU hovoria známe osobnosti?

 

„Prostredníctvom našich aktivít, medzi ktoré patrí aj odmeňovanie detí v detských domovoch, nemocniciach, krízových centrách, organizovanie detských táborov, workshopov, kultúrno-spoločenských a športových podujatí, chceme upriamiť pozornosť tam, kde je najviac potrebná, k najkrehkejším ľudským bytostiam – deťom. Spojiť školy základné, špeciálne, detské domovy, nadácie, občianske združenia, centrá voľného času a známe osobnosti zo sveta športu, kultúry, obyčajných ľudí, ale predovšetkým všetky deti bez rozdielu…

Dúfame, že projektom INTEGRÁCIA sa nám podarí vniesť slnečné lúče do každého detského srdiečka, lebo pre nás je práve toto najväčším zadosťučinením a motiváciou. Pevne veríme, že pojem integrácia nezostane iba slovom, ale jeho obsah sa prenesie do každodenného života. Pomáhajme všetkým deťom, aby si mohli splniť svoje sny. Bez vzájomnej pomoci ľudí nemá svet budúcnosť – zanikne. V mene organizátorov a všetkých detí ĎAKUJEME.“

 

Slavomír Krafčák – riaditeľ projektu Integrácia

 

„Každý deň život každého z nás píše svoj vlastný malý príbeh. A keď sa tieto príbehy pospájajú, keď sa prepletú, vytvoria veľký obraz sveta. Bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzame, bez ohľadu na to, čo nám každému jednotlivo bolo dané. Alebo koľko sme mali šťastia, koľko súbojov sme si museli vybojovať, koľko prekážok vo svojom živote zdolať. Som šťastný, že opäť môžem podporiť už ôsmy ročník projektu Integrácia. Je jasným dôkazom toho, že pomoc dávať a pomoc prijímať sa učíme stále lepšie. A že bez vzájomnej pomoci by náš svet bol oveľa menej radostný…“ 

 

Andrej Kiska – prezident Slovenskej republiky

 

 

„Život nebýva vždy jednoduchý a mnohí z nás museli a musia prekonávať nepriazeň osudu. Zdravotné či sociálne znevýhodnenia predstavujú vážny hendikep, ktorý sťažuje uplatnenie sa v živote a často aj život samotný. Obzvlášť ak ide o ľudí, ktorí nemajú dosť vlastných síl sa s tým vyrovnať. Je preto dôležité, aby spoločnosť bola vnímavá k ich potrebám a problémom a snažila sa im pomáhať. Tento koncert považujem za vítanú formu vyjadrenia našej podpory a záujmu. Hudba, podobne ako iné druhy umenia, mala vždy schopnosť osloviť ľudí bez rozdielu pôvodu, vzdelania či veku. Je to univerzálny nástroj, ktorý pomáha prekonávať rozdiely. Budem veľmi rád, ak tieto chvíle prežijete spolu so svojimi blízkymi čo najpríjemnejšie…“

 

Peter Plavčan – minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

 

Fotogaléria

Ďalšie články
Rozhodnutie.
Rozhodnutie ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR vo veci prerušenia vyučovania v školách a školských zariadeniach  Mgr. Branislava Gröhlinga
Fotogaléria