Krásy Bratislavy a Viedne

Žiaci ôsmeho a deviateho ročníka 8. a 9. októbra plnými dúškami vdychovali krásu Bratislavy i Viedne.

Ani dlhá a namáhavá cesta v skorých ranných hodinách neodradila našich poznaniachtivých žiakov od návštevy hlavného mesta, kam smerovali naše prvé kroky. Počiatočnú prehliadku SlavínaBratislavského hradu, kde sme sa mimochodom dozvedeli aj o najcennejšom bratislavskom poklade, vystriedala návšteva Národnej rady SR. Vážnosť a dôležitosť tohto miesta žiaci pocítili už pri vstupe, keďže museli absolvovať úvodnú bezpečnostnú obhliadku. Nesmierne si ceníme, že sa nás od samého začiatku ujala poslankyňa NR SR a naša pani primátorka Jana Vaľová, vďaka ktorej sme spoznávali viac i menej známe zákutia parlamentu. V rokovacej sále si žiaci vyskúšali poslanecké kreslá a dokonca skúsili stoličku samotného predsedu vlády SR Róberta Fica. Vďaka našej pani primátorke nás svojou návštevou potešil aj Peter Pellegrini, predseda NR SR. Spoločná fotografia a povzbudivé slová pani primátorky len umocnili prínosné chvíle strávené v parlamente. Nasledovala samotná prehliadka parlamentu spojená s odborným výkladom Mgr. Ľubomíra Adamišina a pani asistentky Blanky Oravcovej.

 

Informáciami nabité štvrtkové popoludnie naberalo na obrátkach. V sprievode certifikovanej sprievodkyne sa nám postupne odhaľovali historické dominanty nášho hlavného mesta –  Dóm sv. Martina, Academia Istropolitana, Michalská brána, Primaciálny palác, Stará radnica, Modrý kostol svätej Alžbety, budova SND… Cítiť romantickú atmosféru uličiek Starého Mesta, vidieť veľkoleposť historických budov, kostolíkov, elegantných palácov či pamätníky významným osobností našich národných dejín – to je skutočná pastva nielen pre oči, ale aj samotnú dušu každého jedného Slováka. Malou odmenou za slušné správanie sa počas prvého dňa bola určite aj krátka návšteva obchodného centra Eurovea, kde si žiaci prevetrali svoje hlavičky i peňaženky. Unavení a plní dojmov sme neskoro večer líhali s pocitom, že zajtrajšok nás určite tiež prekvapí.

 

V piatok nám už  svoju náruč otvárala samotná historická Viedeň, jedno z najkrajších miest Európy a zároveň kolíska Habsburgovcov. Počas autobusovej prehliadky sme mohli uzrieť  slávny Ring, Viedenskú štátnu operu, Rakúsky parlament, Radnicu mesta s vysokou vežou, Hradné divadlo a Albertinu. Neuniklo nám ani metro a premyslené cyklistické chodníky. Najviac sme sa tešili na prehliadku zámku Schönbrunn, kde nám história priam ožívala pred očami. Pútavý komentár našej sprievodkyne zaujal aj tých najzarytejších odporcov dejín a museli uznať vznešenosť a hrdosť takých osobností, akými nepochybne boli Mária Terézia s manželom cisárom Františkom I. Lotrinským či cisár František Jozef I. a jeho manželka Sissi. Keďže čas je neúprosný a aj vo Viedni hral proti nám, stihli sme si prezrieť len hlavné dominanty, a to veľkolepú sochu Márie Terézie umiestnenú medzi Umelecko-historickým a Prírodovedným múzeom, Hofburg – hlavné sídlo Habsburgovcov, sídlo prezidenta a postupne sme pokračovali historickými uličkami k hlavnej cirkevnej pamiatke – Dómu sv. Štefana.

 

Spoločné dvojdňové cestovanie v čase síce poriadne preverilo fyzické sily celej skupiny, no na druhej strane prinieslo ďalší historický záblesk v očiach aspoň niekoľkých mladých ľudí na ceste k poznaniu našich slávnych dejín.

 

Fotogaléria

Ďalšie články
Dejiny alebo história
005
„Dejiny alebo história sú v širšom zmysle súhrn všetkých udalostí, dejov a súvislostí v čase a priestore.
Šk. kolo pytagoriády
pyt
Šikovní švermováci si to 12. a 13. decembra 2018 v škole namierili najskôr do školskej jedálne,
Fotogaléria