Na historickej vandrovke

Mesiac máj patril jednoznačne historikom.

 

Žiaci 7. ročníka navštívili dve expozície Východoslovenského múzea v Košiciach – Miklušovu väznicu s Katovým bytom a expozíciu Rodošto – pamätný dom Františka II. Rákocziho. Všetci mali možnosť okúsiť nefalšovanú väzenskú atmosféru s mučiarňou a katom Miklušom. Pútavé rozprávanie našej sprievodkyne ešte umocnilo zážitok z týchto nezvyčajných priestorov. Unikátne cechové pamiatky v bývalých celách väzňov, exponáty viažuce sa k dejinám mesta, obchodu a remesiel, ukážky bežných predmetov a zariadení meštianskeho domu, to všetko našich siedmakov skutočne zaujímalo. Exkurzia pokračovala v expozícii Rodošto, kde sa žiaci zoznámili s osobnosťou kniežaťa Františka II. Rákocziho, jeho životom vo vyhnanstve a slávnostným pohrebom v Košiciach.

 

Šiestaci sa vláčikom previezli nielen do Hanušoviec nad Topľou, ale akoby skutočne prekročili bránu času… Archeopark – Živá archeológia – je jedinečným živým archeologickým múzeom v prírode. Počas prehliadky naši šiestaci prešli v čase vyše 30 000 rokov. Vlastnými rukami sa mohli dotknúť dávnych dejín praveku a stredoveku, vyskúšať si vtedajšie tradičné remeslá, dokonca vyrobiť si vlastný šperk… V samotnom kaštieli sa oboznámili s náboženskými dejinami, remeselnou činnosťou a všetko zavŕšila prehliadka vojenských dejín.

 

Veľmi nás teší, že záujem žiakov o históriu neklesá. Stále sa im snažíme predostrieť minulosť takú, aká bola naozaj a dúfame, že sa z nej aj poučia.

 

Fotogaléria

Ďalšie články
ENGLISH STAR
star
Švermováci boli zvedaví, ako sa zdokonalili v angličtine, a preto aj tento rok využili možnosť zapojiť sa do medzinárodnej súťaže ENGLISHSTAR v anglickom jazyku pre žiakov základných škôl,
Fotogaléria