Návšteva planetária

planetariumV skoré novembrové ráno dňa 16.11.2015 sa spoločne naši ôsmaci a žiaci astronomického krúžku vydali autobusom na exkurziu z fyziky.

planetáriu CVČ Domino v Košiciach, nás čakal pán Ing. Peter Kaňuk. Svojou zaujímavou prednáškou pod kupolou planetária v miestnosti s krásnou hviezdnou hudbou

a pohodlnými kreslami, upútal našu pozornosť výkladom jednotlivých planét v našej slnečnej sústave, vznikom a vývojom hviezd, súhvezdí, ale aj obehom Zeme okolo svojej osi a Slnka. Špeciálnym projektorom sme nádhernú hviezdnu oblohu a jej súhvezdia na strope planetária videli ako v skutočnosti. Dozvedeli sme sa, že hviezdy a súhvezdia majú svoje čarovné príbehy.

Na záver exkurzie nám pán Ing. Kaňuk okrem prednášky a odbornej ukážky večernej oblohy  pridal film z tvorby filmárskeho krúžku CVČ Domina. Priestory planetária nás zaujali aj svojimi exponátmi starších typov teleskopov, vystavených ďalekohľadov a rôznych náučných obrazov.

Unavení z prehliadky a trochu aj uzimení z chladnejšieho novembrového počasia sme po krátkom oddychu a obede, nasadli do autobusu a vrátili sa domov. Spoločná exkurzia sa vydarila a obohatila nás o nové poznatky.

Vyučujúce fyziky