Piataci na exkurzii

V jesenných mesiacoch sa naši piataci vybrali spoznávať  regionálne dejiny.

 

Počas jedného dňa sme toho stihli skutočne dosť.  Oboznámili sme sa s históriou kostola Všetkých svätých, kde nám prednášku urobil samotný pán dekan František Mariňák. Prehliadka umelecko-historického  oddelenia Vihorlatského múzea  v Humennom všetkých zaujala natoľko, že naše pani sprievodkyne boli skutočne milo prekvapené disciplinovanosťou a zanieteným záujmom. Žiaci mali možnosť nahliadnuť do všetkých priestorov a zákutí nášho kaštieľa. Duch histórie nás sprevádzal aj v expozícii ľudovej architektúry a bývania Vihorlatského múzea. Okrem exponátov dobových budov a samotného dreveného kostolíka žiaci videli aj zinscenovanú modelovú situáciu zbojníckeho prepadu a tiež záchranu zranených v dobových podmienkach sedliackej usadlosti 17. storočia. Dejepisnú epizódu zo života zbojníckej družiny Andreja Savku, dobové zbrane a kostýmy predstavili členovia skupiny historického šermu Vikomt zo Sniny. Spestrením dňa bola i ukážka inštalovanej historickej sanitky Škoda Tudor 1101 z roku 1948 s pôvodnou zdravotníckou výbavou. Naša exkurzia pokračovala centrom mesta, kde si žiaci všimli dovtedy nevšimnuté – bustu M. R. Štefánika, sošku dobrého vojaka Švejka, vzácnu sochu sv. Jána Nepomuckého. Pri každej historickej pamiatke sa žiaci dozvedeli množstvo zaujímavých vecí  a exkurziu sme ukončili na Valaškovskom moste, kde žiaci okrem iného zistili, že náš most je postavený rovnakou technológiou ako slávna Eiffelovka.

 

Aj napriek nepriaznivému počasiu celá akcia mala u žiakov len pozitívne ohlasy. A nás veľmi teší, že piataci prejavili o „domácu históriu“ skutočný záujem.

 

Fotogaléria

Ďalšie články
Náš Deň Zeme
denzeme
I keď je Deň Zeme oficiálne stanovený na 22.apríla, my-Švermováci sme si tento deň pripomenuli už 17.apríla.
Zber batérií
baterie
V našom každodennom živote sa často dostávame do kontaktu s ťažko rozložiteľným odpadom, ktorým sú aj batérie.
Fotogaléria