Piataci na exkurzii

V jesenných mesiacoch sa naši piataci vybrali spoznávať  regionálne dejiny.

 

Počas jedného dňa sme toho stihli skutočne dosť.  Oboznámili sme sa s históriou kostola Všetkých svätých, kde nám prednášku urobil samotný pán dekan František Mariňák. Prehliadka umelecko-historického  oddelenia Vihorlatského múzea  v Humennom všetkých zaujala natoľko, že naše pani sprievodkyne boli skutočne milo prekvapené disciplinovanosťou a zanieteným záujmom. Žiaci mali možnosť nahliadnuť do všetkých priestorov a zákutí nášho kaštieľa. Duch histórie nás sprevádzal aj v expozícii ľudovej architektúry a bývania Vihorlatského múzea. Okrem exponátov dobových budov a samotného dreveného kostolíka žiaci videli aj zinscenovanú modelovú situáciu zbojníckeho prepadu a tiež záchranu zranených v dobových podmienkach sedliackej usadlosti 17. storočia. Dejepisnú epizódu zo života zbojníckej družiny Andreja Savku, dobové zbrane a kostýmy predstavili členovia skupiny historického šermu Vikomt zo Sniny. Spestrením dňa bola i ukážka inštalovanej historickej sanitky Škoda Tudor 1101 z roku 1948 s pôvodnou zdravotníckou výbavou. Naša exkurzia pokračovala centrom mesta, kde si žiaci všimli dovtedy nevšimnuté – bustu M. R. Štefánika, sošku dobrého vojaka Švejka, vzácnu sochu sv. Jána Nepomuckého. Pri každej historickej pamiatke sa žiaci dozvedeli množstvo zaujímavých vecí  a exkurziu sme ukončili na Valaškovskom moste, kde žiaci okrem iného zistili, že náš most je postavený rovnakou technológiou ako slávna Eiffelovka.

 

Aj napriek nepriaznivému počasiu celá akcia mala u žiakov len pozitívne ohlasy. A nás veľmi teší, že piataci prejavili o „domácu históriu“ skutočný záujem.

 

Fotogaléria

Ďalšie články
Návšteva planetária
planet1
V jeden krásny ešte slnečný októbrový deň žiaci štvrtých ročníkov vycestovali do Prešova,
Podujatie šk. knižnice
kniznice
Slovenská pedagogická knižnica aj tohto roku vyhlásila už 14. ročník celoslovenského projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ venované Medzinárodnému dňu školských knižníc – 23. október 2018.
Fotogaléria