Regionálne dejiny

Piataci poznávali regionálne dejiny.

 

hodinyNielen prechod z 1. stupňa na 2. stupeň, nielen množstvo nových pedagógov a spolužiakov, nielen zmena prostredia a systému učenia,… ale aj postupné zavádzanie nových vyučovacích predmetov   dokážu s  „nováčikmi“ na  2. stupni poriadne zamávať. A práve dejepis predstavuje nóvum, záhadné klbko informácií, ktoré sa bude v rukách našich piatakov postupne rozmotávať a napomôže im systematicky „cestovať v čase“. Keďže stroj času zatiaľ nik nezostrojil, sú to práve učitelia dejepisu, ktorí berú piatačika za ruku a spoločne vykračujú v ústrety minulosti…

 

Štart je nesmierne dôležitý, a tak začíname poznávaním našich regionálnych dejín. V septembri a v októbri mali piataci možnosť nielen teoretizovať o histórii nášho mesta a blízkeho okolia,  dozvedieť sa o  cenných historických pamiatkach, spoznávať históriu našej školy, ale taktiež mnohé historické hodnoty vidieť aj na vlastné oči. Postupne navštívili významné dominanty nášho mesta – umelecko-historickú expozíciu Renesančného kaštieľa v Humennom, kde nás napriek rekonštrukcii srdečne vítali a tešili sa z nášho záujmu, pokračovali sme návštevou farského kostola Všetkých svätých, ktorý je najvýchodnejšou gotickou stavbou v Európe a tiež našou kultúrnou národnou pamiatkou. Žiaci mali možnosť okrem iného spoznať  aj prácu akademického maliara Mikuláša Klimčáka, rodáka z Humenného. Taktiež prechádzka námestím mnohým žiakom otvorila oči. Všimli si historické pamiatky, okolo ktorých prechádzali denne a nevenovali im pozornosť…

 

Zážitkové poznávanie regionálnych dejín sme ukončili novembrovou exkurziou, ktorú sme zorganizovali aj vďaka triednym učiteľom 5. ročníka. Piataci si prezreli makety drevených kostolíkov v Uliči, navštívili drevený kostolík v Uličskom Krivom. Dozvedeli sa, že tento gréckokatolícky drevený chrám bol postavený v roku 1718 a je zasvätený sv. archanjelovi Michalovi. V Osadnom mali možnosť nazrieť do krypty 1025 vojakov z 1. svetovej vojny, jedinej svojho druhu na Slovensku. Nevynechali ani Astronomické observatórium na Kolonickom sedle, kde putovanie v čase obohatili o jedinečný zážitok pod umelou hviezdnou oblohou s pútavým výkladom odborných pracovníkov.

 

Veríme, že prvé mesiace nového školského roka priniesli všetkým piatakom dostatočné množstvo historických zážitkov, aby tak úspešne odštartovali svoj vlastný „časostroj“.

 

A aké sú postrehy samotných piatakov?

 

„Najviac sa mi páčili malé drevené kostolíky, pri ktorých sme sa fotili. Boli naozaj krásne. Tiež bolo super, že som konečne videla skutočné kostry. Drevený kostolík, ktorý je zasvätený sv. archanjelovi Michalovi, je tiež veľmi krásny. Dýcha z neho história. V planetáriu nám premietali hviezdy… videli sme krásnu slnečnú sústavu. Ďakujem našim učiteľom za krásnu exkurziu.“ Natália Kuľhová 5.A

 

„10.11. sme sa všetci piataci vybrali na dejepisnú exkurziu. Cestovali sme autobusom. Najviac sa mi páčil kostol. Zaujala ma aj krypta vojakov z 1. svetovej vojny. Taktiež malé kostolíky boli rozkošné. Nič podobné som dovtedy nevidela. Planetárium bolo veľmi zaujímavé a hviezdy úplne najkrajšie. Šťastne sme došli domov s množstvom zážitkov.“ Simona Cenknerová 5.A

 

„Na dejepisných exkurziách bolo super. Veľmi som si to užila. Bola sranda, ale som rada, že som sa aj niečo nové naučila. Hlavne sa mi páčilo v planetáriu, ale aj v krypte v Osadnom. Určite by som si to niekedy zopakovala.“ Stela Turiková 5.A

 

„Z exkurzie mám super zážitky. V autobuse sme sa ospievali, na jednotlivých prehliadkach sme sa veľa nového naučili. Boli tam aj také malé kostolíky, že som sa pri nich cítila ako obor. Videla som aj pozostatky z 1. svetovej vojny a poučila som sa tiež o hviezdach a našej Zemi. Táto exkurzia ma mi naozaj veľmi páčila.“ Sofia Fejková 5.A

„Minulý týždeň za daždivého počasia sme sa všetky piatacké triedy zúčastnili dejepisnej exkurzie. Autobusom sme cestovali do Osadného, kde sme videli pochovaných vojakov z 1. svetovej vojny. Potom sme sa presunuli do Uličského Krivého, kde sme si prezreli krásny drevený kostolík. Na vrchnom poschodí sa ťahaním lana dal rozozvučať zvon. Malé drevené kostolíky v Uliči boli skutočne krásne. Celé boli vyrobené z dreva. Planetárium na Kolonickom sedle mi tiež učarovalo. Prednáška o vesmíre nemala chybu. Cestou domov sme si spievali rôzne ľudové piesne, ale zaznel aj Adam Ďurica. Exkurzia bola veľmi poučná a som zvedavá, kam sa vyberieme v budúcnosti.“ Bianka Čurillová 5.A

„Mne sa na exkurziách veľmi páčilo, hlavne v Uličskom Krivom, kde sme videli krásny starý drevený kostolík. Počasie síce nebolo najlepšie, ale zážitkov máme aj tak dosť. Zabavili sme aj v autobuse, kde sme si spievali. Bolo výborne. Ďakujem ešte našim milým učiteľom za všetko, čo pre nás robia.“  Tamara Holubová 5.B

 

„V utorok 10. novembra  sme boli v Osadnom pozrieť si kryptu vojakov z 1. svetovej vojny. Je to veľmi vzácna pamiatka, pretože tie lebky sú kosti ľudí, ktorí za nás v boji položili život. Je to vzácnosť, ktorá sa dúfam zachová ešte aj pre naše deti. Celá exkurzia sa mi veľmi páčila.“  Kristína Bačová 5.B

 

„Na dejepisnej exkurzii sa mi páčilo úplne všetko. Najprv sme išli do planetária na Kolonickom sedle. Majú tam najväčší funkčný ďalekohľad na Slovensku. Taký veľký ďalekohľad som ešte v živote nevidel. Keď sme sedeli v kreslách, premietali nám nielen film, ale dokonca aj hviezdnu oblohu! Drevený kostolík v Uličskom Krivom je veľmi krásny. Páčila sa mi hlavne stavba zvnútra. Postavený bez jediného klinca!“ Dávid Charitum 5.B

 

„Na exkurzii sa mi páčilo to, že som videl veľa pamiatok a miest, mnoho som sa dozvedel o histórii a trochu o vesmíre. Potešilo ma aj to, že som mohol byť v autobuse so svojím spolužiakom Dominikom. Videli sme tiež úžasné skaly, lesy, lúky a vodnú nádrž Starina.“ Manuel Sninčák 5.B

 

„Páčilo sa mi, že sme mohli vidieť planetárium v Kolonici, ale najviac sa mi páčila krypta vojakov z 1. svetovej vojny v Osadnom. Navštívili sme aj kostolík sv. Michala archanjela v Uličskom Krivom, ktorý bol postavený bez jediného klinca. Po ceste sme videli  Starinu a pani učiteľka nám vravela, že odtiaľto máme pitnú vodu. Zastavili sme sa tiež  pri miniatúrnych drevených kostolíkoch a uvideli sme tam aj miniatúru kostolíka, ktorý sme predtým navštívili v Uličskom Krivom. Dokonca tam bola zmenšenina  dreveného kostolíka z humenského skanzenu.“ Andrej Vaľo 5.B

 

„Dejepisné exkurzie sa mi veľmi páčili. V humenskom kaštieli ma najviac oslovila krásna drevená knižnica. Drevené kostolíky sú skutočné nádherné a jedinečné. Zaujala ma aj krypta vojakov 1. svetovej vojny v Osadnom. Aj ďalšie zážitky boli super.“ Hana Lukačínová 5.B

 

„Škoda, že nám počas exkurzie nevyšlo počasie, ale aj tak som si celú akciu užila. Najviac sa mi páčilo v Uličskom Krivom, lebo ich kostolík je skutočne krásny zvonku i zvnútra. Na planetárium mám tiež nezabudnuteľné zážitky, veď som sa tam okrem iného dozvedela, že práve tam je umiestnený  najväčší ďalekohľad na Slovensku. Užila som si celú exkurziu, veľa som sa naučila i kúpila som si  pekné veci na pamiatku. Len čo to bude možné, pôjdem na tieto miesta znova.“ Michaela Halaganová 5.B

 

„Vidieť lebky vojakov, ktorí za nás bojovali, bolo pre mňa ozajstným zážitkom. Drevené zmenšeniny kostolíkov v Uliči a samotný drevený kostol v Uličskom Krivom vo mne zachovali pekné spomienky. Veľmi sa mi na exkurzii páčilo.“ Viktória Lacová 5.C

 

„Farský kostol v Humennom je skutočne krásny, je to najstaršia budova. Videli sme tam aj pozostatky sv. Bonifáca. Pán farár nám rozprával, že kostol bol postavený v gotickom slohu, čo okrem iného znamená aj to, že všetci sme na jednej lodi. Nádherné boli sochy svätých i vitráže od Mikuláša Klimčáka. V kaštieli sme videli krásne historické obrazy, nábytok, rôzne doplnky, ktoré slúžili majiteľom kaštieľa. Ujo sprievodca nám rozprával, že ľudia niekedy neboli takí vysokí, čo sme mohli vidieť podľa niektorých zárubní, brnenia či krátkych postelí. Išli sme aj tajnou chodbou, čo bolo úplne super. Veľa sme sa dozvedeli.“ Viktória Hlohincová 5.C

 

„Spomedzi drevených miniatúr sa mi najviac páčil kostolík z Novej Sedlice. V Kolonici bolo tiež super. Keď nám premietali nočnú oblohu, mala som pocit, že sa točíme my a nie obloha.“ Kristína Ondisková 5.C

 

„Začal sa pekný deň, lebo sme išli na exkurziu. Boli sme v Observatóriu na Kolonickom sedle, najviac sa mi tam páčila umelá obloha. V Uličskom Krivom bol malý drevený kostolík, ktorý skutočne dýchal minulosťou. V Osadnom ma tie lebky skutočne dojali, veď tí vojaci položili vlastné životy, aby sme my mohli žiť v mieri… Už teraz sa teším, keď znova pôjdeme objavovať históriu.“ Annamária Demková 5.C

 

„Mne sa najviac páčila krypta vojakov z 1. svetovej vojny a aj to, že sme sa mohli fotiť a kúpiť si magnetky na pamiatku.“ Ivana Hužičková 5.C

 

„Krypta v Osadnom bola naozaj zaujímavá, lebo tam boli lebky skutočné a nie umelé. Drevený kostolík v Uličskom Krivom ma tiež zaujal, bol celý z dreva, postavený bez jediného klinca a dokonca sme mohli byť hore pri vežičke. Páčili sa mi aj zmenšeniny kostolíkov a nikdy nezabudnem na umelú oblohu v planetáriu. Okrem rôzneho vysvetľovania nám ujo premietol aj jeden zaujímavý film, ktorý mal skoro 30 rokov. Veľmi sa mi všetko páčilo.“ Viliam Vaceľ 5.C

 

Fotogaléria

Ďalšie články
Návšteva v Steel parku
steelpark
V stredu 12.júna boli naši deviataci v Košiciach, kde navštívili park vedy a techniky Steel Park.
Fotogaléria