Potulky Poľskom

Dzień dobry!  Takto nás všade vítali naši poľskí susedia. Vždy s úsmevom, ústretoví a s veľkou dávkou porozumenia… Aj napriek početnosti našej dejepisnej výpravy sme všade zanechali dobrý dojem a obdiv nad disciplinovanosťou a taktným správaním sa našich žiakov.

Dvojdňová exkurzia začala krásnym poľským mestečkom Wadowice. Neopakovateľná atmosféra a veľkoleposť osobnosti pápeža Jána Pavla II. lákajú turistov nielen z európskeho kontinentu. Neistota, obavy, ale i zvedavosť poznačili našich žiakov na ceste do mesta Osvienčim. Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau bol najväčší nemecký vyhladzovací tábor v dobe nacizmu. „Auschwitz“ sa stal symbolom holokaustu, genocídy asi 6 miliónov európskych Židov a ďalších obetí. V roku 1979 bol koncentračný tábor zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Počas takmer 4-hodinovej prehliadky mali naši žiaci možnosť v sprievode certifikovaných sprievodkýň oboznámiť sa s touto smutnou až temnou stránkou našich ľudských dejín. Vidieť exponáty, fotografie, počuť kruté, no skutočné  príbehy – to všetko sa zdá až nereálne… Kam až dokáže zájsť človek… „nečlovek“?! Celý druhý deň sme obdivovali krásy Krakova. Dvojhodinová podrobná prehliadka hradu Wawel len dokázala, prečo toto históriou nabité miesto patrí medzi najnavštevovanejšiu pamiatku v celom Poľsku. Množstvo turistov neubúdalo ani pri prechádzke historickými uličkami a na Hlavnom námestí (Rynek Glowny) už bolo každému jasné, prečo toto mesto patrí medzi svetové metropoly.

Vtesnať viac zážitkov do dvoch dní – to snáď ani nie je možné. Našich 47 ôsmakov a deviatakov čakala už len 6-hodinová cesta domov, ktorú so svojimi učiteľmi úspešne zvládli. Jednohlasne sa zhodli na tom, že takáto zážitková forma vyučovania je prínosná nielen pri ctiteľov histórie, ale určite otvorí oči každému.

 

Fotogaléria

 

A čo na to naši žiaci?

 

Úprimne? Vôbec som nečakala, že sa mi výlet bude až tak páčiť. Užila som si kopec zábavy, lepšie som spoznala ostatných a aj našich super učiteľov, ktorým patrí moje veľké ďakujem za celý pobyt. Koncentračný tábor vzbudil vo mne veľký rešpekt a zároveň som si uvedomila, že môžem byť šťastná za to, čo mám.

Soňa 8.C

 

Na začiatku som váhala, či sa mám aj ja zúčastniť exkurzie a poviem vám, že to bolo to najlepšie, čom som mohla urobiť. Zažila som kopec zábavy… Keby sa tak dal vrátiť čas!

Viky 8.C

 

Pekný poznávací výlet. Historické mestá boli krásne. Koncentračný tábor je smutné miesto, na ktoré nikto nesmie zabudnúť. Veď predsa nechceme, aby sa urobili tie isté chyby. Škoda, že exkurzia trvala len dva dni. Ale bol to úžasný zážitok. Ktovie, možno sa takáto príležitosť už nikdy nezopakuje.

Samko 8.A

Ďalšie články
Fotogaléria