Štúrov Zvolen

V roku 2018 si pripomíname 203. výročie narodenia jednej z najvýznamnejších osobností slovenského národa, kodifikátora spisovnej slovenčiny, jazykovedca, filozofa, pedagóga a politika, Ľudovíta Štúra.

 

V tomto duchu sa nieslo aj školské kolo súťaže v rétorike, ktoré sa uskutočnilo v stredu 25. apríla 2018. Chodbami ZŠ Jána Švermu sa celé popoludnie ozývali krásne tóny ľubozvučnej  slovenčiny.  Svoje sily si zmerali ostrieľaní i menej skúsení rečníci v dvoch vekových kategóriách.

 

V prvej kategórii sa stretli žiaci 5. – 6. ročníka. Privítali vo svojich radoch aj nováčikov, ktorí sa síce zúčastnili súťaže prvýkrát, no nenechali sa zahanbiť. Ich úlohou bolo vyburcovať svoju fantáziu,  dotvoriť koniec  vyžrebovanej rozprávky, bájky alebo príbehu a rozpovedať čo najpresnejšie obsah textu v časovom limite. V druhej kategórii sa popasovali žiaci 7. – 9. ročníka. Ich súťažná úloha bola  o čosi zložitejšia. Prednášali doma pripravenú úvahu, v ktorej prezentovali vlastné názory na ľubovoľnú tému. Štebotavé hlásky našich šikovných mladších žiakov potešili porotu tvorivosťou i skvelými nápadmi pri dokončovaní príbehov. Rovnako ani tí starší a skúsenejší nezaspali na vavrínoch a nenechali si zraziť hrebienky z hlavy. Ohúrili nielen svojimi zrelými názormi na rôzne témy a originalitou ich spracovania, ale aj celkovým vystupovaním, mimikou, gestikuláciou a výberom rétorických prostriedkov. V prednese prezieravo zúročili svoje vedomosti z prozódie. Za svoje komunikačné schopnosti a kultúrnosť prejavu by sa súťažiaci nemuseli hanbiť,  aj keby ich prednes hodnotil sám  Ľudovít Štúr.

 

Porotu, ktorú tvorili vyučujúce SJL, najviac upútali výkony týchto žiakov:

 

1.kategória      

                        

1.Miroslava Zara Kucanová  6. B

2.Terézia Ištoková  6 D

3.Samuel Kuľha    5. B

Tomáš Sukeľ    5. C

 

2.kategória

 

1.Samuel Onderišin 9. C

2.Martina Jakubkovičová 8. B

3.Michal Židzik 8. B

 

Potlesk a uznanie si však zaslúžili všetci, ktorí vôbec nabrali odvahu postaviť sa pred početné publikum a prednášať úlohy svojej kategórie.

 

Fotogaléria

Ďalšie články
Návšteva planetária
planet1
V jeden krásny ešte slnečný októbrový deň žiaci štvrtých ročníkov vycestovali do Prešova,
Podujatie šk. knižnice
kniznice
Slovenská pedagogická knižnica aj tohto roku vyhlásila už 14. ročník celoslovenského projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ venované Medzinárodnému dňu školských knižníc – 23. október 2018.
Fotogaléria