Víkend s hviezdami

Nekonečný vesmír, galaxie, planéty, mesiace, hmloviny, súhvezdia, temná hmota a energia, čierna diera – pojmy, ktoré rezonovali minulý víkend 28.-29.septembra 2018 v mysliach žiakov šiesteho ročníka zo ZŠ Jána Švermu v Humennom. Tí sa v rámci projektu „Víkend s hviezdami“, ktorý bol finančne podporený Asociáciou pre mládež, vedu a techniku, zúčastnili pozorovania nočnej oblohy a exkurzie v Observatóriu na Kolonickom sedle.

 

V prvotnej časti danej akcie sa konala chutná opekačka a prehliadka observatória, po ktorej nasledovala minikonferencia realizovaná priamo žiakmi školy v podobe stručných prezentácií z oblasti astronómie. V druhotnej fáze už prebiehalo samotné pozorovanie nočnej oblohy, počas ktorého sa žiaci cez teleskop pozreli na hviezdy, planétu Mars i Saturn. Pred uložením sa na krátky spánok si chlapci a dievčatá pozreli film o slnečnom znečistení a jeho dopade na vesmír, ktorý bol premietaný v priestoroch planetária.

 

Nasledujúci deň bola ukončená prehliadka observatória a zrealizovali sa prednášky na pripravené témy, po skončení ktorých prebehla diskusia medzi lektorom a deťmi. Tie mali prevažne odborný charakter a na všetky otázky im profesionálne odpovedal odborný pracovník Vihorlatskej hvezdárne v Humennom Mgr. Peter Mikoš. Pedagogický dozor mali učitelia a nadšenci vedy RNDr. Miroslav Typčuk a PaedDr. Marianna Coganová.

 

Žiaci zhodnotili tento projekt veľmi pozitívne a veľké poďakovanie za jeho príjemné zrealizovanie patrí nášmu lektorovi, ktorý bol veľmi ústretový a milý. Už teraz sa všetci tešíme na ďalšie pozorovanie, ktoré nemusí prebehnúť len v noci, ale i cez deň.

 

Fotogaléria

Ďalšie články
Ocenenie najúspešnejších žiakov
ocenovanie
Dňa 15. novembra 2019 sa v humenskom kaštieli uskutočnilo slávnostné stretnutie najúspešnejších reprezentantov nášho mesta – žiakov základných škôl a ZUŠ.
Olympiáda zo SJL
sjl
V mesiaci november sa uskutočnilo aj školské kolo už 12. ročníka Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry.
Fotogaléria