Vitálna kapacita pľúc

Všetky deje, ktoré prebiehajú v prírode, študuje veda zvaná fyzika. K prírode neodmysliteľne patrí aj človek, preto niektoré fyzikálne zákony vieme aplikovať aj pri skúmaní ľudského tela. Vlastnosti plynov a kvapalín sa dajú využiť napríklad pri meraní vitálnej kapacity pľúc, čo je maximálny objem vzduchu vydýchnutý po maximálnom nadýchnutí.

Žiaci šiesteho ročníka si to vyskúšali priamo na hodine fyziky. V rámci domácej prípravy si zhotovili model potrebného zariadenia a potom si pri vzájomnej asistencii vo dvojici merali vitálnu kapacitu svojich pľúc. Zaznamenali sme aj ročníkové rekordy – u dievčat to bolo 520 ml – Lenka Tomková (6.C) a u chlapcov 540 ml Alexander Chromý (6.C).

Uvidíme, či budúci školský rok dosiahneme nové rekordy.

 

Fotogaléria

Ďalšie články
Zimné radovánky
001
Zimné obdobie prináša veľa dôvodov na radosť. Jedným z nich sú zasnežené kopce nášho mesta.
NÁŠ LYŽIARSKY VÝCVIK
LV2019_2st
Pravidelne každý rok sa siedmaci tešia na lyžiarsky výcvik. Ani tentokrát to nebolo inak.
Fotogaléria