Vlastivedno – prír. exkurzia

Vlastivedno – prírodovedná exkurzia – Astronomické observatórium Kolonica

 

Dňa 25.10.2019 sme sa zúčastnili exkurzie do lona prírody Národného parku Poloniny. Na prísne chránenom území od svetelného smogu sa nachádza Astronomické observatórium Kolonica. V úvode našej cesty sme si z okna autobusu všímali a spoznávali širšie okolie našej školy, kde sme pozorovali typy miestnej krajiny (hornatá, mestská, vidiecka…), ale aj konkrétne názvy dedín, cez ktoré nás viezol autobus.

 

Prvú zastávku sme si urobili v meste Snina, kde nás očaril novozrekonštruovaný kaštieľ. V parku pri kaštieli nás prekvapila fontána s bájnym hrdinom a vidiecky dom, ktorého okenice zdobili rozprávkové maľby.

 

Exkurzia preverila naše vedomosti nielen z vlastivedy a prírodovedy, ale aj z finančnej gramotnosti, ktorú sme si v praxi overili pri nákupoch v obchodnom dome Tesco. Správne si rozpočítať peniaze, zaplatiť a včas sa dostaviť na dohodnuté miesto, sme zvládli na jednotku.

 

Slnečné počasie nás celou cestou viedlo až do Kolonice. Tam si nás rozdelili do dvoch skupín a hor sa do spoznávania vesmíru. V planetáriu nám vyrazila dych špičková projekcia, ktorá nás vtiahla do slnečnej sústavy, medzi hviezdy aj priamo na Mesiac. Druhá časť bola zameraná na konkrétne pozorovanie nebeských telies ako Slnko, Venuša… , dozvedeli sme sa viac aj o teleskope, ktorý je druhým najväčším na Slovensku. Naplnení vedomosťami a skúsenosťami sme sa pobrali domov. Už sa tešíme na ďalšiu exkurziu!

 

Fotogaléria

Ďalšie články
Fotogaléria