Putovanie históriou

Ani tento rok naši žiaci neobišli naprázdno a priamy dotyk dejín mohli zažiť na vlastnej koži – tentoraz v historicky spletených mestách,  v Bratislave a vo Viedni.

 

V skorých ranných hodinách sme opúšťali naše  spiace mestečko, zato v autobuse bolo vravy až-až. Siedmaci a ôsmaci netajili nadšenie a aj trochu nervozitu z náročnej cesty, ktorú sme mali pred sebou. Napodiv cesta ubehla rýchlo a pred nami sa zrazu roztvárala náruč nášho hlavného mesta – vraj už zaváňa kozmopolitným duchom… Veď nebolo pamiatky, ktorú by sme si mohli sami v pokoji poobzerať! Na druhej strane však našu početnú skupinu – 45 zvedavcov – po celý čas sprevádzala úžasná pani sprievodkyňa. A tá nám porozprávala veci! Nielen fakty, údaje, pravdy, ktoré sa históriechtivý  šprt poľahky dozvie z kníh či internetu. Nás všetkých priam fascinovala zaujímavosťami až pikoškami z rôznych zákutí nášho hlavného mesta. Decká sa dozvedeli o najvzácnejšom hradnom poklade, v koľkých štátoch prežil obyčajný človek, ktorý zo svojej domoviny ani nevystrčil nos,  prečo mladý a talentovaný Mozart navštívil Bratislavu len raz v živote či dokonca zaujímavosti z Dómu sv. Martina. Počas pešej prehliadky Starého Mesta sa pred nami vynárali v plnej kráse historické dominanty – Primaciálny palác, Michalská brána, Františkánsky kostol, budova bývalej Uhorskej kráľovskej komory, historická budova Academia Istropolitana, už spomínaný Dóm sv. Martina, Hlavné námestie, Stará radnica, SND či samotná Reduta. Stáť pred SND na červenom koberci… aj o tom snívali niektorí z našich zverencov. No nepochybne zážitkom bolo vidieť aj historické pomníky či busty významných osobností našich dejín, P. O. Hviezdoslava, J. Hollého či A. Bernoláka. „A kto sa v Bratislave nedotkol sochy Čumila, ten v našom hlavnom meste akoby ani nebol,“ takto doslovne s úsmevom skonštatovala naša šikovná sprievodkyňa. Veď kto by povedal, že práve táto bronzová socha patrí medzi najfotografovanejšie sochy v Bratislave… paradox, že?

 

Druhý deň patril Viedni. Naši žiaci teoreticky ovládali, že je to jedno z najkrajších miest Európy, jedno z najlepších miest na bývanie a tiež kolíska Habsburgovcov. Skutočnosť však predbehla teóriu na míle ďaleko.  Veľkoleposť tejto európskej dominanty nás pohltila takmer okamžite. Počas prehliadky sme videli najdrahší a najkrajší bulvár na svete, slávnu Ringstrasse, ktorá obkolesuje  historické centrum Viedne. Sloh, v ktorom postavili budovy na celej Ringstrasse, sa zapísali do dejín ako štýl Ringstrasse. Na prelome storočí ho však vystriedala viedenská secesia, ktorú vidieť aj na budove bývalej Poštovej banky. Aj tu cítiť rukopis slávneho architekta Otta Wagnera, ktorého meno naša sprievodkyňa skloňovala pomerne často. Žiaci vnímali nádheru Viedenskej štátnej opery, Rakúskeho parlamentu, Radnice mesta s vysokou vežou, Hradné divadlo a nezabudnuteľnú Albertinu. Našu pozornosť zaujali premyslené cyklistické chodníky a množstvo zelene, ďalšia pýcha tohto neskutočného mesta. Samotný zámok Schönbrunn so svojimi záhradami akoby premietal film z čias minulých. Slovami našej sprievodkyne zrazu ožívali Mária Terézia s manželom cisárom Františkom I. Lotrinským či cisár František Jozef I. a jeho manželka Sissi, kráľovná Alžbeta Bavorská. Pikantnosti z ich súkromného či vladárskeho života zaujali každého. Vedeli ste, že Mária Terézia mala obľúbenú iba jednu dcéru, ktorej dovolila vydať sa z lásky a darovala jej Bratislavský hrad? A prečo je Sissi na všetkých portrétoch taká krásna? Veľmi dbala na svoju líniu a pózovala len do svojej štyridsiatky. Neskorší portrét neuvidíte… zachovala sa mladá a krásna…

 

Jeden deň na Viedeň určite nestačí, stačili sme pozrieť len hlavné dominanty – najfotografovanejšiu sochu Márie Terézie, Hofburg – hlavné sídlo Habsburgovcov, známu koniareň a historickými uličkami sme sa dostali až pred hlavnú cirkevnú pamiatku, Dóm sv. Štefana.

 

Program dvojdňovej exkurzie bol skutočne pestrý.  Aj keď preveril najmä fyzické sily celej skupiny, množstvo zážitkov to určite vykompenzovalo. A my sa tešíme, že aj takýmto spôsobom sme mohli našim žiakom odkryť ďalšiu časť z obrovskej skladačky našich dejín.

 

Fotogaléria

Ďalšie články
Ocenenie najúspešnejších žiakov
ocenovanie
Dňa 15. novembra 2019 sa v humenskom kaštieli uskutočnilo slávnostné stretnutie najúspešnejších reprezentantov nášho mesta – žiakov základných škôl a ZUŠ.
Olympiáda zo SJL
sjl
V mesiaci november sa uskutočnilo aj školské kolo už 12. ročníka Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry.
Fotogaléria