Literárny Kežmarok 2022

Literárny Kežmarok si každoročne pripomína velikánov štúrovskej generácie, keďže časť života strávili aj na lýceu v Kežmarku.

Mladí poeti, prozaici a ich pedagógovia ani tento rok nezabudli a poslali svoje práce do súťaže, ktorá týmto mohla začať písať svoju  ďalšiu kapitolu.

Tohtoročný 57. ročník LK bol venovaný dvom najbojovnejším a snáď aj najznámejším štúrovcom – 200. výročiu narodenia Janka Kráľa, 210. výročiu narodenia Sama Chalupku a ďalším štúrovcom v Kežmarku.

Slávnostné vyhodnotenie najstaršej nepretržite konanej slovenskej literárnej súťaže mladých a začínajúcich autorov  Literárny Kežmarok sa konalo 29. 9. 2022.

Ani  obrovské kvapky dažďa v smutný sychravý deň  nezmazali radostný úsmev z tváre našej žiačke Bianke Porvažníkovej zo 4. B.  Porotcom sa z 306 prác od 157 autorov ZŠ a SŠ zapáčila aj jej práca, ktorou vo veľkej konkurencii získala  krásne 2. miesto v I. kategórii v próze.

Historické mesto na oplátku za nie práve slnečné privítanie opäť pripravilo bohatý kultúrny program. Účastníkov LK v úvode prijal viceprimátor mesta na MsÚ, kde sa zapísali do pamätnej knihy.

Slávnostné otvorenie sa konalo pred budovou slávneho lýcea a vyhlásenie výsledkov súťaže v prekrásnom drevenom artikulárnom kostole nasledovalo po pásme víťazných prác v naštudovaní ZUŠ A.  Cígera.

Tentoraz ocenenia získali aj pedagógovia za rozvoj literárneho talentu žiakov.

Po skončení programu vyhlásenia výsledkov sa hostia presunuli na prehliadku lýcea, potom na literárny večer s hosťami Luciou Hurajovou a Jakubom Nvotom.

Víťazi I. a II. kategórie sa mali možnosť stretnúť s porotcami – Danielom Hevierom, Jozefom Brunclíkom, Valentínom Šefčíkom, Monikou Kompaníkovou, Tamarou Šimončíkovou Heribanovou na tvorivých dielňach, na seminári o  štúrovcoch, na vernisáži výstavy venovanej pocte Ľudovítovi Štúrovi a jeho generácii.

Vo večerných hodinách účastníkov potešil literárny večer s hosťami a Túlavé divadlo. Nepohrdli ani prehliadkou pamiatok mesta Kežmarok.

Prísť do Kežmarku sa veru naozaj oplatí. Rovnako aj písať, skryť v slovách svoj smútok, radosť, skúsenosť. Cena je len čerešničkou na torte. Podstatné je vytvoriť si písaním svoj vlastný vesmír a v ňom bezbreho fantazírovať.

Veríme, že našej malej spisovateľke bude tá čerešnička sladko chutiť a vo svete fantázie sa jej bude ešte dlho páčiť.