Vianočné haiku

Vianočný príbeh  – „Vianočné haiku“

Obdobie Vianoc pomaly, ale isto odznieva, ale záver roka 2022 bol opäť štedrý k našim literárne tvorivým žiakom. Štvrtý ročník literárnej súťaže Vianočný príbeh, ktorý pod záštitou mesta organizujú OZ HumnoArt a Kníhkupectvo Na korze už pozná svojich víťazov. Tento rok  sa zapojilo  70 žiakov humenských základných a stredných škôl. Decká tvorili vtipné i dôvtipné kratulilinké vianočné príbehy, lyricky alebo humorne vypointované.  Niektoré pohladili, iné rozosmiali, nad hĺbkou niektorých sme sa aj pozastavili.

A čo je haiku? Žáner japonskej poézie pozostávajúci len zo 17 slabík usporiadaných 5+7+5 v troch veršoch.

A víťazi?

1. miesto Samko Paňko, 4. B

1. miesto Eva OnderišinováC

3. miesto Natálka LuksajováA a Barborka Porvažníková 9.B

Čestné uznania: Bianka Porvažníková Peter Tkáč, Matúš Ruják, všetci zo 4.B

Pohladenie vianočnými haiku:

Hľadáš darčeky?                                     Vianočný kapor                            Malý Ježiško

Neposlúchaš celý rok!                           v našej vani pláva si,                    Zabalím ho jak darček.

Nedostaneš nič.                                      večer mu amen.                           Chceš ho pod stromček?

… Bianka Porvažníková

Máme už stromček.                               Veľa darčekov.                             Rodinka spolu,

Škrtia ho stuhy, svetlá.                          Nezaslúžime si  ich.                     Kapor sa nevydaril,

Neprežije to.                                            Musíme vrátiť?                            vianočná hádka.

Vianočný stromček                                               Vianočný čas

svieti ako semafor,                                            Zase je ten čas,

či dobrý si bol.                                                        peňaženky prázdne zas.

… Barborka Porvažníková                             Hojnosť pod stromom.    … Natálka Luksajová

Išlo o život                                     Sme sami!                                               Kapor

Jedlička v lese                                Naši punč pijú                                        Kapor bez kostí,

V lese sa ticho píli                         s kamošmi pod stánkami,                    veľký, mastný a tučný.

O ňu sa bili                                     sme doma sami!                                    Kto sa doň pustí?

Obavy                                                  Dáma má prednosť!                         Sladká

Stromček už stojí,                              Vianočný bordel,                               chýba mi babka

ocko sa bojí ticha,                              papier letel pod fotel.                      jej kuchyňa vždy sladká

nad svetlom vzdychá.                       Kto dnes uprace?                              babi, chýbaš mi…