Štúrov Zvolen 2023

Tohto roku  si pripomíname 208. výročie narodenia jednej z najvýznamnejších osobností slovenského národa, kodifikátora spisovnej slovenčiny, Ľudovíta Štúra. Okrem toho, že bol jazykovedcom, politikom, pedagógom a filozofom, bol aj talentovaným rečníkom a veľmi odvážnym človekom.

A odvaha rozhodne nechýbala ani našim  piatakom a šiestakom, ktorí si dňa 19. 4. 2023 trúfli zmerať svoje jazyky v rétorickej súťaži Štúrov Zvolen. Na vlastnej koži sa presvedčili o tom, že rečniť dobre, pekne a ešte aj k veci nie je vôbec také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Vedeli by ste pútavo prerozprávať príbeh a zároveň mu vymyslieť tvorivý záver? Úlohou súťažiacich bolo v priebehu 15 minút načítať príbeh, premyslieť a vhodne vypointovať jeho koniec. Na reprodukciu textu mali stanovený čas 3 minúty.

Porota hodnotila súvislý rečnícky prejav podľa obsahu, myšlienkovú nadväznosť textu, zrozumiteľnosť ústneho prejavu, výslovnosť, tvorenie viet a celkové vystupovanie. Spomedzi 20 súťažiacich vybrala tých najlepších rečníkov.

I. kategória (5. – 6. ročník)

1. miestoSimon Baláž 6. A

2. miestoPeter Lucík 5. A

Sofia Piškaninová  6. D

3. miestoZoja Katkovčin B

Liana Nazadová 6. B

.

Cena poroty: Tamara Diničová 5.A, Daniela Coganová 5.A, Vivien Bachurová 5.C,  Karolína Karšková 5.C,  Mário Miko 6. A, Alessandro Zanini 6.C

Našim recitátorom srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov.

Vyučujúcim SJL ďakujeme nielen za prípravu žiakov, ale aj za formovanie ich vzťahu k rodnému jazyku, rozvíjanie komunikačných schopností a rečového prejavu. V neposlednom rade im patrí vďaka aj za  vyhľadávanie talentovaných švermovákov  a rozvíjanie ich nadania.

Simon Baláž, víťaz školského kola, nás opäť úspešne reprezentoval v okresnom kole Štúrovho Zvolena, ktoré sa uskutočnilo 3. mája 2023.  Ako inak, Simon si svojím vynikajúcim prejavom získal porotu a vybojoval 1. miesto, ktoré mu zaručilo postup do celoslovenského kola tejto prestížnej rétorickej súťaže. Svoje rečnícke kvality predvedie  5. – 6. júna na Zvolenskom zámku. Veríme, že ani tentoraz nás nesklame a ZŠ Jána Švermu prinesie ďalšiu skvelú cenu.  Držíme mu palce!