Bezpečnejší internet.

„Spoločne za lepší a bezpečnejší internet.“

Projekt Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch – DIGIQ – digitálna inteligencia.

Deň bezpečného internetu sa už siedmy rok medzinárodne zameriava na bezpečnosť digitálneho prostredia. Organizuje ho sieť centier bezpečného internetu Insafe pod záštitou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Aj naša ZŠ Jána Švermu v Humennom bola oslovená koordinátorkou Mgr. Janou Buričovou z ÚPSVaR v Humennom s ponukou zapojiť sa do celoslovenskej súťaže. Aktuálny ročník nám ponúkal zaujímavú tému „Čo pre žiakov znamená lepší a bezpečnejší internet.“

My sme túto ponuku zobrali ako výzvu, s ktorou sme sa chceli statočne popasovať. Prelúskali sme internet, sociálne siete, nahliadli do online priestoru, navštívili rôzne iné platformy, skrátka inšpiráciu sme hľadali, kde sa dalo. Napokon z toho vzniklo jedno edukačné takmer hodinové video, ktoré poslúži nielen našej škole ako „malý dokumentárno-dramatický film“ za účelom prevencie vedúcej k zníženiu negatívnych dopadov správania sa v online svete u žiakov a mládeže, ale bol to zároveň aj súťažný materiál.

A čo obsahuje? Po úvodnom slove si môžete vypočuť pieseň v podaní  školskej kapely, členov Hudobného krúžku, ktorú odspievali ľahko a s radosťou, nakoľko je na hudbu ich obľúbenej kapely Peter Bič Project a v našom ponímaní nesie rovnomerný názor ako celý náš projekt: „Čo chce moja hlava? Čo chce moje srdce?“

Nasleduje výtvarné stvárnenie  témy aj s hovoreným slovom autoriek, avšak hlavným výstupom našej práce je takmer 30 minútová dramatizácia členov Rozhlasovo-čitateľského krúžku. Decká si samy na seba ušili scenár, zrežírovali ho a v konečnom dôsledku sa vžili aj do úloh hercov.

A odmena? Nielenže sa naši žiaci vžili s rolami scenáristu, režiséra, hercov, spevákov, hudobníkov, maliarov, ale aj nesmierne sa pritom bavili,  utužili si v priebehu niekoľkých dní  medziročníkové vzťahy /7. – 9. ročník/. Našli pomoc  a oporu u svojich vyučujúcich SJL, HUV, VYV. Prekonali svoje „súkromné malé strachy“, nabrali odvahu nebáť sa a pýtať sa na dôverné veci našej školskej psychologičky… Všetci účastníci projektu navyše strávili príjemné a pozitívnou energiou nabité spoločné chvíle.

Nakoniec prišla  odmena zvonku:

MIMORIADNE OCENENIE MINISTERSTVA práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.

Sme radi, porotu zaujali výkony našich Švermovákov, o ktorých sa ešte dočítate aj v tlači v priebehu nasledujúcich dní…

Čo chce moja hlava? Čo chce moje srdce?“

…decká, ďakujeme, boli ste super!

Mgr. Barbara Bérešová

Mgr. Mária Onderišinová