Deň zeme

Vyše polstoročia oslavujú obyvatelia našej planéty 22. apríl ako Deň Zeme. Tento deň vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol veľký aktivista, senátor Spojených štátov amerických, Gaylord Nelson. Tento deň sa začal oslavovať od roku 1970. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytovaných Zemou. Zemské zdroje však  sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia.

A venovali sme sa aj my:

Na prvom stupni deti obdivovali ukážkovo vychovaných psíkov určených na pomoc pri záchrane topiacich sa ľudí (tieto psíky dokážu veľmi dobre plávať či zoskočiť do vody aj z lietadla). Naučili sa tiež, ako psíky vychovávať, aby boli naozaj dobrými a poslušnými pomocníkmi človeka. Potom vo svojich triedach vyrábali z odpadových materiálov (z kartónov od vajíčok) EKOPOSTER. Ten sa bude hrdo vypínať a zdobiť chodbu našej krásnej školy.

Piataci sa venovali edukačným aktivitám. 5. B a 5. C  pozorovali vtáčiky v Chránenom vtáčom údolí na Senianskych rybníkoch, 5. D trieda kŕmila zvieratká a učila sa starostlivosti o ne v SuperZoo, 5.A navštívila chovateľa exotickej hydiny na Brestovskej ulici.

Šiestaci sa venovali zaujímavým aktivitám z programu Lesnej pedagogiky s pracovníkmi Štátnych lesov SR.

Siedmaci absolvovali zážitkové učenie v Mestskom parku pri Kaštieli, keď ich zamestnanci Vojenských lesov z Kamienky učili vnímať a poznávať prírodu  všetkými zmyslami.

Vyčistiť naše mesto a vyzbierať odpadky pred hotelom Karpatia a na Kalvárii sa tohto roku podujali ôsmaci. 8.A a 8.C skrášľovali okolie a prostredie našej školy.

Deviataci na vychádzke do prírody ventilovali nielen stres pred prijímačkami, ale zároveň vytvárali zbierku prírodnín. Využili tak všetky svoje vedomosti z biológie , ktoré získali počas deviatich rokov na škole.

Farbami, ktorými sme  oslávili sviatok našej planéty, boli tento rok ŽLTÁ a ZELENÁ. A prečo práve tieto farby ? Žltá nám pripomína slnečný svit a budí dojem bohatstva. Žltá farba symbolizuje optimizmus, vitalitu a kreativitu. Často sa spája so slnkom, svetlom a radosťou. Zelená je zase farba nádeje pre zdravie našej planéty ZEM.

Tak si všetci prajme a prispejme svojou ,,troškou“ nech život na našej Zemi stojí za to…

Fotogaléria – celá