Dúha Stará Ľubovňa

Keby básničky a poviedky rástli na stromoch alebo niekde v záhrade, tak Dúha by mala veľmi dobrú úrodu literárnych prác…

doc. PhDr. Peter Karpinský, PhD.

spisovateľ a riaditeľ inštitútu slovakistiky a mediálnych štúdií

Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove

/vyhlasovateľ a garant Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR/

Čerešne v Starej Ľubovni síce odkvitli, ale úroda všakovakých iných plodov, najmä plodov práce tvorivých detí, bola aj v tomto ročníku veru bohatá. Tak sa udialo aj 3. mája  počas 28. ročníka celoslovenskej literárnej a výtvarnej tvorby Dúha Stará Ľubovňa.

Skúsené autorky z našej Švermovky nám všetkým opäť raz ukázali, ako vedia tvoriť a aké cenné ocenenia si do Humenného doviezli. 28. ročník priniesol množstvo prác, rukami odbornej poroty prešlo  2022 výtvarných prác a viac ako 400  literárnych prác žiakov zo 439 škôl celého Slovenska.

Tvorivé dievčence Evka Onderišinová, Lenka Sopková a Marína Holubová nás hrdo reprezentovali a medzi poetmi i prozaikmi pochádzajúcimi zo všetkých kútov nášho malebného Slovenska sa veru nestratili. V silnej konkurencii starších žiakov ustáli svoje pevné miesta na nebi literárnej tvorivosti, pričom reprezentovali nielen našu školu, ale boli jediné za náš okres Humenné či okolité okresy a mestá.

Niekoľkonásobná laureátka Evka Onderišinová, žiačka 9.C,  získala svojou básňou Za pravdou do zrkadla /v nej očami starkej hľadala pravdu o živote/ krásne 2. miesto a ním ukončila svoje literárne putovanie Dúhou vo farbách našej Švermovky, čím len potvrdila, že je stálicou na nebi poézie, ktorá žala úspechy počas celého svojho štúdia na ZŠ.

Už nie neznáma, Lenka Sopková zo 7.A, svojou prózou s názvom Láskavé srdiečko si vypísala krásne 3. miesto a potešila nielen nás, ale aj svojho dedka, pretože jej práca bola milým a citlivým posolstvom dedkovi do nebíčka.

A napokon kreatívna Marína Holubová z 9.B bola odmenená čestným uznaním za prózu Nové dvere pre skoro dospeláčku /príbeh šitý reálnou ihlou z rodinného prostredia/.

A čo na to porota? Podľa slov predsedu poroty, doc. PhDr. Petra Karpinského, PhD. : Drvivá väčšina textov bola veľmi dobrá – autori využili svoju fantáziu a snažili sa spracovať zadané témy originálne. Neviem, či k takejto bohatej úrode prispela mierna zima alebo autorov zaujali témy?…

A záver? Úroveň v súťaži  dúha 2024 bola vynikajúca. Za čo ďakujem nielen samotným autorom, ale aj ich učiteľom a rodičom, ktorí ich k písaniu, k tvorbe a k umeniu vedú.“

V dúhovom meste sme tak prežili jeden krásny slnečný májový deň plný zážitkov, spoznávania dejín a pamiatok staroľubovnianskeho hradu i skanzenu. Navyše sme priniesli ocenenia pre najvýchodnejší kút nášho Slovenska, mesto Humenné, ktoré sme ako jediní dôstojne zastupovali. Veríme, že svoje nadanie budú naše ŠVERMOVČATÁ rozvíjať aj počas nasledujúceho školského roka, Evka a Marína už na gymnáziách a  Lenka zostane verná tej našej, švermováckej umeleckej múze.

Ďakujeme!

Ďalšie články
OK v šk. atletike dievčat
Vo štvrtok 23.5.2024 sa na Atletickom štadióne v Humennom konalo Okresné kolo v školskej atletike dievčat.
Fotogaléria