Lit. Kežmarok 2023

Jeseň si mesto Kežmarok akosi obľúbila. Už takmer šesť desaťročí spája svoj každoročný návrat s prehliadkou mladých autorov z celého Slovenska, ktorí sa tu prezentujú svojimi literárnymi prácami.

Aj tohto roku sa pani jeseň 5. – 6. októbra 2023 zatúlala na slávnostné vyhodnotenie literárnej súťaže Literárny Kežmarok a historické uličky plné  pouličných lámp a stromov zafarbila tými najkrajšími farbami.  Pamätala aj na svojich starých známych  švermovákov a bohato ich odmenila za  poetické a prozaické pokusy. Bola naozaj štedrá. Krásne ocenenia si spomedzi 433 prác od 203 autorov odniesli až piati žiaci  našej školy:

Bianka Porvažníková – 5. B – 1. miesto v próze v I. kategórii

Nelka Račková – 6. B – 3. miesto v poézii v I. kategórii

Evka Onderišinová – 9. C – 3. miesto v poézii v II. kategórii

Lenka Sopková – 7. A  – čestné uznanie v próze v II. kategórii

Teo Firda – 8. C – čestné uznanie v próze v II. kategórii

Súťažné práce hodnotili spisovatelia Tamara Šimončíková Heribanová, Monika Kompaníková, Jozef Brunclík, Valentín Šefčík, Eva Raffajová, Zbyňo Džadoň a Július Belan.

Porotcovia vyzdvihli  mladých poetov, prozaikov a ich pedagógov, ktorí poslali do súťaže ešte viac prác ako vlani. Veľkú vďaku vyjadrili aj Slovenskej národnej knižnici, ktorá podporuje literárnu tvorbu mladých autorov.

Účastníkov podujatia prijal primátor mesta a po  zápise do pamätnej knihy sa všetci presunuli pred budovu lýcea na slávnostné otvorenie 58. Literárneho Kežmarku, ktorý bol venovaný známemu slovenskému spisovateľovi Martinovi Kukučínovi a kežmarskému rodákovi, obľúbenému profesorovi a historikovi Alfrédovi Groszovi.

Po stopách literátov, ktorí v Kežmarku žili a pôsobili, previedli účastníkov LK dramatizovanou prechádzkou mestom žiaci literárno-dramatického a hudobného odboru ZUŠ v spolupráci s kežmarskými ochotníkmi. Divadelnými scénkami a hudbou ožili ulice a domy, ktoré boli späté s osobnosťami a označené pamätnými tabuľami.

Prenádherný drevený artikulárny kostolík si všetci mohli vychutnať počas koncertu Andrea Bučko band. Ocenení sa mali možnosť stretnúť s porotou na tvorivých dielňach a workshopoch tvorivého písania so spisovateľmi v Mestskej knižnici Kežmarok a zúčastniť sa seminára a výstavy  venovanej  M. Kukučínovi a Alfrédovi Groszovi.

Slávnostné vyhodnotenie víťazných prác celoslovenskej súťaže prebehlo v Kine Iskra. Najlepšie práce predniesli vzácni porotcovia. Táto chvíľa už každoročne patrí k najočakávanejším momentom celej súťaže.

Našim talentovaným švermovákom ďakujeme za úspešnú reprezentáciu  školy, srdečne im blahoželáme a prajeme ešte veľa  tvorivých nápadov.