Literárny kvíz

Švermováci siedmaci 16. 2. strávili hodinu literatúry trochu inak.

Vihorlatská  knižnica Humenné totiž v rámci Národného týždňa manželstva pripravila pre žiakov základných škôl literárny kvíz o najznámejších manželských pároch, rodinách a súrodencoch v literatúre. Prichádzali síce s malými obavami, vôbec netušili, čo ich čaká. Nevšedné skúšanie priamo v knižnici však bolo napokon zábavné a všetci ho zvládli s úsmevom na tvári.

Literárny kvíz bol rozdelený na tri menšie časti. V prvej časti siedmaci hádali mená zamilovaných hrdinov, ktorí si v literárnych dielach hľadali cestu k láske. Na dobrej pomoci boli žiakom obrázky, mottá i časti textu z jednotlivých kníh. V druhej časti sa rozpamätávali na názvy rodín a v tretej už na samotných jej členov. Museli veru poriadne zaloviť v pamäti. Nebolo to až také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad zdalo.  Na ženbychtivého vrabčiaka Čima z básne Čin – čin už takmer zabudli. Modernejšiu Lili z pavúčej rodiny Websterovcov spoznali podľa pavučín v celom dome. Smiech vykúzlil Simba z Levieho kráľa. Malý princ s kamarátkou líštičkou, Pippi Dlhá pančucha, Maťko a Kubko z detských čias zostanú v spomienkach na detstvo už navždy. Do kvízu zablúdili aj hrdinovia zo Starých gréckych bájí a povestí, dokonca aj lenivá rodina Ťapákovcov.  Malé ženy stihli  siedmaci premenovať na Klobúkové. Veď všetky mali na hlavách klobúky, tak prečo nie. Nad málo známou rodinou Hastrošovcov len krútili hlavami. Rozhodne by sa  v žiadnom literárnom kvíze nemohla neobjaviť Anna zo Zeleného domu so svojou životnou láskou Gilbertom. Po romantike túžila aj Belle z rozprávky Kráska a zviera či Bella z modernej Twilight ságy, ktorá je momentálne topkou medzi tínedžermi.

Ani si neuvedomili, s koľkými rodinami, ľudskými i zvieracími, sa už v knihách stretli. Boli veľké, malé, dobré, zlé, presne také, ako tie naše. A hlavne plné lásky, pokoja a porozumenia. No a sem-tam aj hádok.J

Veľkou zábavou bolo aj samotné vyhodnocovanie kvízu. Bolo obdivuhodné, aké skomolené názvy dokázala vymyslieť fantázia našich siedmakov. Šťastné výherkyne kvízu si odniesli pekné ceny a my všetci príjemný pocit zo zaujímavo strávenej hodiny literatúry.

Vihorlatskej knižnici ďakujeme za pestré aktivity, ktoré pre žiakov pravidelne pripravuje. Už vopred sa tešíme na tie ďalšie.

Dočítania!