PINOKIO

Bábkové divadlo v Košiciach

Tento týždeň sa priestormi Bábkového divadla v Košiciach ozýval úprimný detský smiech. Ten patril deťom zo školského klubu, ktorí si prišli pozrieť divadelné predstavenie „Pinokio“.

Poučný a magický príbeh z pera najznámejšieho talianskeho spisovateľa pre deti Carla Collodiho patrí do zlatého fondu svetových rozprávok. Generácie detí sa s ním zoznamujú už po stáročia. Príbeh o dobrodružstvách dreveného chlapca menom Pinokio stále fascinuje nielen deti, ale aj dospelých. Rozprávka ponúka niekoľko primárnych motívov a tém, ktoré sú pre tvorcov pre deti a mládež stále zaujímavé a aktuálne. Témy ako výchova, medzigeneračné vzťahy a motív dôvery, solidarity, obety a hlavne pravdy, majú stále potenciál rozširovať detskému divákovi rozmanité obzory v oblasti edukácie, osobných emócií či hodnotovej orientácie. Pravda a lož sú témami, ktoré sú neodmysliteľne spojené s hlavným hrdinom – Pinokiom. V dnešnej dobe, keď sa lož stala bežnou súčasťou komunikácie elít, fakty v diskusiách sa bežne prekrúcajú a spoločnosť sa štiepi na základných hodnotových otázkach, je potrebné aj prostredníctvom divadla podporovať rozvoj kritického myslenia.

O návštevu bábkového divadla bol veľký záujem, preto sme divadlo navštívili v dvoch termínoch. Predstavenia sa zúčastnilo 160 detí zo školského klubu. Veríme, že toto predstavenie deti zaujalo a zanechalo v nich veľa krásnych spomienok.