Pozorovanie nočnej oblohy

V dňoch 11. – 12. októbra 2024 zrealizoval Amavet klub 723 pre žiakov našej školy veľmi zaujímavú akciu, ktorá sa niesla pod názvom „Pozorovanie nočnej oblohy v observatóriu na Kolonickom sedle“. V rámci nej absolvovali účastníci prehliadku observatória a druhého najväčšieho ďalekohľadu na Slovensku, vypočuli si zaujímavosti o vesmíre, diskutovali a cez simulácie a videí prezentovaných v planetáriu sa preniesli v čase do minulosti i budúcnosti.

Nočné podmienky na pozorovanie oblohy sa v priebehu dňa umúdrili, preto sa dievčatám a chlapcom podarilo prostredníctvom teleskopov pozorovať povrch Mesiaca, planéty Jupiter a Saturn, pozreli sa aj na hmlovinu či hviezdokopu.

Celou akciou nás počas dvoch dní sprevádzal odborný zamestnanec Vihorlatskej hvezdárne v Humennom Mgr. Peter Mikloš, za čo mu patrí naša obrovská vďaka.