Timravina studnička 2023

Zdá sa, že Švermovku nezasypú jesenné listy, aby si mohla pokojne oddychovať pod pestrou perinkou aspoň na začiatku školského roka. Pani jeseň je k nej mimoriadne štedrá. Švermováci totiž vôbec nezaháľajú a zbierajú na literárnom poli jednu cenu za druhou.

Aj napriek sychravému počasiu sa na nás zubaté slnko znova usmialo. Dokonca dvakrát. A to 18. októbra 2023 na regionálnom kole súťaže v umeleckom prednese pôvodnej slovenskej prózy Timravina studnička. Toto podujatie je venované na počesť významnej slovenskej spisovateľky Boženy Slančíkovej Timravy.

Cieľom súťaže je viesť deti a mládež k hlbšiemu poznávaniu slovenskej literatúry, podnietiť ich k hľadaniu a objavom krásy umeleckého slova a tým aj rodnej reči, popularizovať pôvodnú slovenskú tvorbu a objavovať recitátorské talenty.

Na súťaž sme aj tento rok vyslali našich  šikovných a talentovaných žiakov.

Alžbetka Urbanová  zo 4. A si odniesla  1. miestoI. kategórii s prednášaným  textom od Marty Hlušíkovej Tanec s pavúkom.

Jakub Slivka zo 7. C si svojím prednesom od Petra Opeta Rodinu si nevyberieš, susedov áno takisto vybojoval 1. miestoIII. kategórii.

Maxim Bičej zo 6. C si síce ocenenie nepriniesol, no je bohatší o neoceniteľné recitátorské skúsenosti.

Víťazom srdečne blahoželáme a  prajeme im ešte veľa úspechov v umeleckom prednese. Zároveň im držíme prsty pri reprezentácii Základnej školy Jána Švermu  na celoslovenskom kole súťaže Timravina studnička, ktorá sa uskutoční 24. novembra 2023 v Lučenci.

Za prípravu a drahocenný čas venovaný našim talentom ďakujeme p. uč. D. Salokovi, p. uč. J. Porvažníkovej a p.uč. M. Taňkošovej.