Z odpadu umelecké diela

petRecyklovať staré už nepotrebné veci je hotové umenie. Ale v skutočnosti premieňať staré predmety a odpadky do niečoho nového a užitočného, je ešte úžasnejšie!

Svetový deň Zeme prvýkrát oslavovali obyvatelia na americkom kontinente v San Franciscu v roku 1969.  Na Deň Zeme upozorňujeme preto, aby sme si pripomenuli svoju závislosť na cenných daroch, ktoré sú nám prostredníctvom Zeme poskytované. Mali by sme si uvedomovať, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a rovnováha všetkého živého na tejto planéte je vzácna, obdivuhodná, no veľmi krehká… Na našej škole je oslava Dňa Zeme každoročná tradícia. Tento rok sa do aktivít zapojili aj deti navštevujúce ŠKD. V priebehu mesiaca apríl deti pripravovali v oddeleniach  výrobky z odpadového materiálu. Poznávanie, experimentovanie a objavovanie možností využitia odpadového materiálu prinieslo nečakané výsledky. 24.4.2015 deti zo všetkých oddelení vystavili svoje výtvory a naozaj bolo čo obdivovať. Chodby sa zaplnili zvieratkami – žirafou a korytnačkou z plastu, ovečka s krásnym bielym kožúškom z papiera, vtáčiky a motýle lietali okolo listnatého stromu z papiera a vrchnáčikov z PET fliaš. Celú scenériu prírody dotváral kvetinový záves z plastových fliaš. Ďalšie poschodie bolo vyzdobené vázami zo sklenených fliaš a veľkým srdcom z papiera. Všetci obdivovali obrie „Človeče nehnevaj sa“. Do každého výrobku  vložili deti kus fantázie a tvorivosti. Porota zostavená z detí pod vedením pani učiteľky Tilňákovej,  mala veľmi ťažkú úlohu, vybrať ten naj naj výtvor. Po spoločnej porade sa  porotcovia zhodli, že víťazom tejto súťaže sú všetci. Odmenou deťom boli hračky určené na hry v prírode.

Je veľmi dôležité, aby si ľudia uvedomili situáciu na našej Zemi a svojím správaním dokázali, že deň Zeme môže byť i každý deň, nielen 22. apríla.